آشنایی با انواع استیبل کوین Stablecoin یا رمز ارز با ثبات – ارز دیجیتال با ثبات به زبان ساده

انواع استیبل کوین معروف

استیبل‌کوین (Stablecoin) نوعی رمز ارز است که ارزش آن ثابت است. همین یک خط تعریف ساده به قدری اهمیت پیدا می‌کند که گروه G7 متشکل از هفت اقتصاد بزرگ دنیا در گزارشی در سال ۲۰۱۹ استیبل کوین‌ها را تهدیدی برای اقتصاد جهانی قلمداد کردند!استیبل‌کوین‌ها مزایا و معایب بی‌شماری دارند که اگر بخواهیم درباره آن‌ها صحبت‌ کنیم، به ساعت‌ها زمان و ده‌ها مقاله نیاز است. بنابراین وقتی صحبت از یک Stablecoin موجود یا ادعای راه‌اندازی یک Stablecoin جدید می‌شود با توجه به نبود قوانین مشخص و تهدیدها و فرصت‌های احتمالی، احتیاط و‌ بررسی دقیق کارشناسی را از زوایا و ابعاد گوناگون می‌طلبد! در این جا قصد داریم با انواع استیبل کوین یا رمز ارز باثبات آشنا شویم، با کافه لرن همراه باشید.

با این مقدمه درباره اهمیت Stablecoinها قصد داریم در چند سطر به معرفی انواع آن‌ها بپردازم:

1- استیبل‌کوین با پشتوانه ارز فیات

رایج‌ترین و به لحاظ فنی ساده‌ترین نوع Stablecoin ها استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات است. در این نوع هر واحد استیبل‌کوین معادل یک واحد از ارز فیات با پشتوانه خودش است. یعنی به ازای هر واحد از آن استیبل‌کوین که در گردش باشد یک واحد ارز فیات پشتوانه آن در حساب بانکی مشخص نگهداری می‌شود. برای مثال Tether یک استیبل‌کوین با پشتوانه دلار آمریکاست. بنابراین به ازای هر تتر یک دلار آمریکا در خزانه تتر نگهداری می‌شود و هر زمان که کاربری بخواهد می‌تواند تتر را به خزانه این استیبل‌کوین تحویل بدهد و معادل دلاری آن را نقد کند. اعتبار این نوع از Stablecoin نیازمند حسابرسی‌های دقیق و منظم دفاتر مالی و حساب‌های بانکی شرکت مدیریت‌کننده آن Satblecoin است. در هر لحظه باید تعداد استیبل‌کوین‌های در گردش با ارز فیات موجود در خزانه یکسان باشد و مغایرتی وجود نداشته باشد. به جز تتر استیبل‌کوین‌های دیگری نیز از این نوع وجود دارد مثل USDC یا TUSD و

2- استیبل‌کوین با پشتوانه کامودیتی

کامودیتی کالایی است که قابلیت معامله با کالاهای مشابه را داشته باشد. طلا، نفت، فلزات اساسی و… یک کامودیتی محسوب می‌شوند. استیبل‌کوین‌های با پشتوانه کامودیتی اگر چه نسبت به دلار ارزش ثابتی ندارند اما ارزش آن‌ها نسبت به پشتوانه خودشان همیشه ثابت است. مثلا DGX یک استیبل‌کوین با پشتوانه طلاست و هر واحد DGX همیشه معادل ۱ گرم طلاست که در خزانه مشخصی در کشور سنگاپور نگهداری می‌شود و به صورت مداوم موجودی خزانه و برابری آن با تعداد DGXهای در گردش حسابرسی می‌شود. این نوع از استیبل‌کوین‌ها چون پشتوانه آنها یک دارایی ارزشمند است نسبت به استیبل‌کوین‌های با پشتوانه ارزهای فیات مزایا و معایبی دارند که قابل بررسی است.

3- استیبل‌کوین با پشتوانه رمز ارز

این نوع استیبل‌کوین مشابه موارد قبلی است با این تفاوت که پشتوانه آن رمز ارزهای ارزشمند موجود در مارکت مثل بیتکوین، اتریوم و… است. مزیت این‌ نوع استیبل‌کوین اینست که به ما امکان غیرمتمرکزسازی و شفافیت بیشتری را می‌دهد. از آنجایی که پشتوانه این‌ نوع استیبل‌کوین‌ها روی شبکه‌های بلاکچینی قابل ردیابی هستند، بنابراین هر لحظه تمامی کاربران این امکان را دارند که از وجود پشتوانه و عدم مغایرت آن با استیبل‌کوین در گردش اطمینان حاصل کنند. برای مثال استیبل‌کوین DAI به عنوان یک استیبل‌کوین غیرمتمرکز معادل ۱ دلار است که پشتوانه آن رمز ارز اتریوم می‌باشد. طراحی و نگهداری اینگونه استیبل‌کوین‌ها پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و به خصوص به دلیل وابستگی به رمز ارزهای دیگر در نوسانات شدید مارکت ممکن است دچار دردسرهای جدی در تنظیم عرضه و تقاضا بشوند!

4- استیبل‌کوین بدون پشتوانه

در این مدل استیبل‌کوین‌ها هیچ خبری از هیچ پشتوانه‌ای چه ارز فیات، چه کامودیتی و چه رمز ارز نیست. در این‌ نوع Stablecoin عرضه کوین متناسب با تقاضا به واسطه الگوریتم یا قرارداد هوشمند تنظیم می‌شود تا قیمت آن ثابت بماند. بنابراین در این‌ نوع، کوین در گردش می‌تواند کاهش یا افزایش داشته باشد. مثلا وقتی تقاضا بالاست یا قیمت افزایش پیدا کرده با عرضه کوین جدید یا حراج آن سعی می‌کنند قیمت را کاهش بدهند و آن را ثابت نگه‌ دارند و زمانی که تقاضا کم می شود یا قیمت کاهش پیدا کرده، با خریداری و جمع‌آوری کوین در گردش قیمت آن را افزایش میدهند و آن را فیکس نگه می‌دارند و تمام اینها از طریق اسمارت کانترکت یا شبکه بلاکچینی آن استیبل کوین به صورت شفاف قابل ردیابی و بررسی می‌باشد. این مکانیزم پیچیده به واسطه قراردادهای هوشمند انجام میشود تا به صورت کاملا غیرمتمرکز و با هدف فیکس نگه داشتن قیمتِ استیبل‌کوین عرضه و تقاضا تنظیم بشود. آنچه در ارزیابی این نوع Stablecoinها که معمولا با ماهیت توکن در شبکه‌های بلاکچینی دیگر هستند اهمیت پیدا می‌کند، ارزیابی Smart Contract و مکانیزم تنظیم عرضه و تقاضای آنهاست.

جمع بندی مبحث آشنایی با انواع استیبل کوین و Stablecoinهای الگوریتمی یا بدون پشتوانه

بنابراین استیبل‌کوینی که ادعای فیکس نگه داشتن قیمت بدون پشتوانه را دارد باید فانکشن‌های مربوط به تنظیم عرضه و تقاضا در قرارداد هوشمند آن لحاظ شده باشد و همچنین تاریخچه تراکنش‌های آن به صورت شفاف گواه این موضوع باشد که توسط کارشناسان قابل بررسی و ارزیابی است. مکانیزم تنظیم عرضه و تقاضا و امکان افزایش و کاهش توکن در گردش در این نوع استیبل‌کوین‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. هیچکس نمی‌تواند بدون داشتن مکانیزم تنظیم عرضه و تقاضا، قیمت یک استیبل‌کوین بدون پشتوانه را فیکس نگهدارد و این مکانیزم می‌بایست چه در وایت‌پیپر و چه در قرارداد هوشمند به صورت شفاف قابل بررسی باشد. یکی از پروژه‌های بسیار قدرتمند که در این زمینه کار می‌کرد Basecoin یا Basis بود که به دلیل قوانین رگولاتوری در آمریکا متوقف شد. پیاده‌سازی Stablecoinهای الگوریتمی یا بدون پشتوانه به لحاظ فنی بسیار پیچیده است و نیازمند شفاف‌سازی حداکثری است.

استیبل‌کوینی که در هیچ یک از دسته‌بندی‌های بالا قرار نگیرد فاقد ارزش فنی و احتمالا یک فریب تبلیغاتی است. چنانچه دقت کنید در تمام دسته‌بندی‌ها آنچه درباره یک استیبل‌کوین اهمیت داره لزوم شفافیت است. استیبل‌کوین‌های با پشتوانه ارز فیات یا کامودیتی نیازمند حسابرسی دقیق و مستمر هستند و استیبل‌کوین‌های از نوع با پشتوانه رمز ارز یا الگوریتمی نیازمند شفاف‌سازی فنی می‌باشند که تنها با دسترسی به داده‌های شبکه بلاکچین، بررسی قراردادهای هوشمند، دسترسی به سورس کد پروژه، رصد تراکنش‌های شبکه و سابقه کنترل عرضه و تقاضای انجام شده و از همه مهمتر داکیومنت‌های فنی مربوط مکانیزم تنظیم عرضه و تقاضا امکان‌پذیر است.

منبع: Crypto by Alireza

مطالب پیشنهادی ما
ثبت نام در صرافی کوینکس – آموزش ساخت اکانت در صرافی ارزدیجیتال Coinex
لیست پروژه های اسکم (Scam) و کلاهبرداری ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در کدام ارز دیجیتال بهتر است؟
جدیدترین ایردراپ معتبر همراه با آموزش ثبت نام و شرکت در Airdrop

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا