آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف برای همه بانک ها (رمز دوم پویا)

نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت های بانکی

قرار است از اول دی ماه 1398 طرح فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف برای تمام کارت های بانکی اجباری شود و بانک ها موظف هستند در صورتی که مشتریان رمز پویای خود را فعال کرده باشند به آنها خدمات پرداخت اینترنتی ارائه دهند. رمز دوم یکبار مصرف می تواند جایگزین خوبی بجای رمز دوم فعلی باشد و امنیت حساب های بانکی را چند برابر افزایش میدهد. با وجود ابهامات زیاد این طرح و مشکلاتی که در اجرای آن بوجود آمده است، می توان این طرح را بسیار موثر در جهت کاهش کلاهبرداری های اینترنتی دانست و امیدواریم آمار سرقت از کارت های بانکی کاهش یابد.

رمز دوم پویا چه کاری انجام می دهد؟

به زبان ساده بخواهیم برای شما توضیح بدهیم، با فعال شدن رمز دوم یکبار مصرف یا همان رمز دوم پویا شما دیگر یک رمز دوم ثابت مانند قبل ندارید! برای هر پرداخت اینترنتی شما بایستی رمز دوم جدیدی دریافت کنید و ازآن برای پرداخت استفاده کنید. شما می توانید از هر رمز فقط یکبار استفاده کنید و پرای پرداخت های بعدی رمز قبلی اعتبار ندارد. حالا سوال زیر برای شما پیش می آید. در ادامه با کافه آموزش همراه باشید.

رمز دوم یکبارمصرف خود را هر بار باید چگونه دریافت کنیم؟

نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف برای بانک های مختلف متفاوت است. برخی از بانک ها نرم افزار هایی ارائه کرده اند و با ثبت اطلاعات خود و با اعتبار سنجی پیامکی دستگاه گوشی شما معتبر شناخته می شود و برای هر بار پرداخت می توانید با مراجعه به نرم افزار، رمز یکبار مصرف خود را دریافت کنید. این رمز دریافتی را می توانید برای پرداخت اینترنتی خود استفاده کنید و مدت زمان استفاده از آن محدود به چند ثانیه می باشد. برخی از بانک ها علاوه بر سیستم نرم افزاری، به صورت کدهای USSD اقدام به طراحی سیستم های ایجاد رمز پویا کرده اند. برخی دیگر از بانک ها سیستم پیامکی را برای دریافت رمز دوم پویا انتخاب کرده اند تا مشتریانی که گوشی های هوشمند ندارند نیز براحتی بتوانند رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت کنند.

آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف (رمز دوم پویا) برای بانک های مختلف

1. بانک تجارت

به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، با توجه به اهمیت تغییر رمز دوم ایستا به رمز دوم یکبار مصرف (پویا) برای تمامی کارت‌های بانکی و سیاست های بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر غیرفعال شدن رمز ایستا از ابتدای دی ماه 1398 هم اکنون دارندگان تجارت کارت می‌توانند برای دریافت رمز پویای کارت بانکی خود علاوه بر سامانه همراز، از کد دستوری #88*788* استفاده کنند.

ثبت کارت در سامانه رمز پویا در بستر USSD به صورت غیرحضوری بوده و کاربران پس از شماره گیری کد #88*788* و انتخاب رمز پویا، با هدف امنیت بیشتر ضرورت دارد یک عدد 5 رقمی را به عنوان رمز انتخاب کنند. پس از آن، برای ثبت نام، شماره 16 رقمی روی کارت، کد ملی و رمز دوم ایستا را وارد کرده و در صورت تائید اطلاعات و مطابقت با شماره تلفن همراه ثبت شده در اطلاعات حساب بانکی، پیامکی مبنی بر موفقیت ثبت نام برای کاربر ارسال می‌شود.

پس از ثبت نام و تعریف کارت در بستر USSD، دریافت رمز پویا از منوی 4 دریافت رمز یکبار مصرف در این سامانه به راحتی امکانپذیر بوده و رمز نمایش داده شده تا 40 ثانیه دارای اعتبار است.

کاربران تلفن‌های همراه هوشمند که تمایل دارند علاوه بر نصب اپلیکیشن همراز، از طریق کد دستوری نیز رمز پویا را دریافت کنند، می‌توانند از گزینه فعال‌سازی استفاده کنند. در این صورت پس از انتخاب کارت مورد نظر، نیاز به وارد کردن شماره سریال دریافتی در رسید خودپرداز وجود دارد. همچنین غیر فعالسازی رمز پویا در این سیستم امکان‌پذیر است.

بانک تجارت به منظور بهره مندی سایر مشتریانی که به گوشی هوشمند و نصب برنامه همراز دسترسی ندارند،این امکان را فراهم آورده است.

در صورتی که مشتری با شماره تلفن همراهی که قبلا به بانک معرفی نکرده است اقدام به شماره گیری کد دستوری کند، پیامکی مبنی بر عدم تائید شماره تلفن همراه برای مشتری ارسال می‌شود و ثبت نام انجام نخواهد شد. در این صورت مشتری می تواند با مراجعه به نزدیکترین شعبه بانک تجارت در سراسر کشور، شماره تلفن همراه خود در سامانه بانک را اصلاح دهد.

مشتریان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با مرکز ارتباط مشتریان به شماره 1554 تماس حاصل کرده یا به نشانی اینترنتی www.tejaratbank.ir  و شعب بانک تجارت در سراسر کشور مراجعه کنند.

سایر بانک ها بزودی…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا