آموزش رفع مشکل نصب ویندوز 11 – برطرف کردن This PC Can’t Run Windows 11

نحوه حل ارور This PC Can’t Run Windows 11

اگر شما هم هنگام بررسی سیستم کامپیوتر خود با استفاده از نرم افزار PC Health Check با پیغام خطای “This PC Can’t Run Windows 11” مواجه شده‌اید، دراین مطلب آموزشی قرار داده ایم که با استفاده از آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در اینجا نحوه رفع مشکل نصب ویندوز 11 با استفاده از فعال کردن TPM و Secure Boot آموزش داده می شود. با کافه لرن همراه باشید.

مطلب مرتبط با این آموزش: چگونه بررسی کنیم که آیا کامپیوتر با ویندوز 10 شما قابلیت نصب ویندوز 11 را دارد؟

ویندوز 11 به TPM 2.0 و Secure Boot نیاز دارد!

برای برخی از رایانه‌ها ریشه‌ی خطای “This PC Can’t Run Windows 11” این است که Secure Boot و TPM را در UEFI کامپیوتر غیرفعال کرده اند! در واقع سیستم اصلی کامپیوتر شما به سیستم عامل شما (ویندوز) اجازه می دهد که با سخت افزار رایانه شما کار کند.در این آموزش قصد داریم به منظور رفع مشکل نصب ویندوز 11 ، به فعال کردن TPM و Secure Boot بپردازیم و احتمال بوجود آمدن خطای نصب ویندوز 11 را کاهش دهیم. دقت کنید که ممکن است رایانه شما در صورت تأمین سایر شرایط سیستم مورد نیاز برای نصب ویندوز 11، از بررسی سازگاری با ویندوز 11 با موفقیت عبور کند و آماده دریافت آپدیت ویندوز 11 بشود.

نحوه فعال کردن TPM و Secure Boot در UEFI برای رفع مشکل نصب ویندوز 11

برای فعال کردن TPM و Secure Boot در UEFI ، ابتدا باید دستگاه خود را خاموش کنید. وقتی آن را دوباره روشن کنید، باید وارد تنظیمات UEFI (بایوس) کامپیوتر شوید. توجه کنید که به محض روشن شدن سیستم یک کلید یا دکمه‌ روی صفحه کلید وجود دارد که باید دقیقاً در زمان شروع کار کامپیوتر آن را چندین بار فشار دهید تا وارد تنظیمات UEFI (بایوس) خود شوید.
برای مثال در لپ تاپ های Asus از کلید esc یا F9 استفاده می شود. بسته به سیستم شما ممکن است این کلید فرق داشته باشد. در بسیاری از کامپیوتر ها و لپ تاپ ها از کلید F10 , F12 , F2 و… برای ورود به محیط UEFI استفاده می شود.
بنابراین باید با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه خود یا با جستجو در وب، کلید بایوس مخصوص سیستم خود را پیدا کنید.

توجه: برای برخی سیستم ها ممکن است هنگام راه اندازی کامپیوتر پیام کوچکی روی صفحه مشاهده کنید که به شما می‌گوید برای ورود به تنظیمات BIOS کدام کلید را باید فشار دهید.

هنگامی که به صفحه راه اندازی UEFI (همان بایوس) وارد شدید، به طور کلی شما باید به دنبال گزینه های “Security” یا “Boot” باشید. به احتمال زیاد تنظیمات بایوس شما با تصویر زیر اندکی متفاوت باشد. به طور کلی می توانید گزینه های TPM را در زیر برگه “Security” پیدا کنید و مطمئن باشید که فعال می‌باشد. در صورتی که این گزینه فعال نبود آن را فعال کنید.

رفع مشکل نصب ویندوز 11

به همین ترتیب باید بدنبال تنظیمات Secure Boot در زیر برگه “Boot” باشیم. گزینه “Secure Boot” پیدا کرده و از فعال بودن آن اطمینان حاصل کنید.

حالا باید مطمئن شوید که تغییرات را به درستی اعمال کرده اید سپس تغییرات را ذخیره کرده و خارج شوید. (معمولاً می توانید “ذخیره و خروج” را به عنوان یکی از گزینه ها با فشردن دکمه F10 انتخاب کنید).

نکته: اگر در صفحه تنظیمات UEFI یا BIOS رایانه خود چیزی در مورد TPM یا Secure Boot مشاهده نمی کنید ، ممکن است رایانه شما خیلی قدیمی باشد و این ویژگی ها را نداشته باشد.

پس از خروج از محیط بایوس ، کامپیوتر شما مجدداً راه اندازی شده و ویندوز بارگیری می شود. وقتی دوباره نرم افزار PC Health Check را اجرا می کنید ، امیدواریم که ارور This PC Can’t Run Windows 11 را دیگر مشاهده نکنید و سیستم شما آماده دریافت ویندوز 11 باشد.

جمع بندی

در این آموزش یکی از متداول ترین دلایل ارور “This PC Can’t Run Windows 11” را بررسی کردیم و رفع مشکل نصب ویندوز 11 را آموزش دادیم. دقت کنید که در صورتی ویژگی های TPM و Secure Boot فعال باشد و رایانه شما هنوز با این ارور مواجه شود، دلیل آن ممکن است چیز دیگری باشد و به طور کلی دستگاه شما با ویندوز 11 سازگار نیست.

مطلب مرتبط با این آموزش: چگونه بررسی کنیم که آیا کامپیوتر با ویندوز 10 شما قابلیت نصب ویندوز 11 را دارد؟

منبع: howtogeek

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا