افزایش امنیت وای فای مودم با استفاده از مک آدرس (MAC Address)

آموزش استفاده از مک آدرس برای افزایش امنیت وای فای مودم های D-Link

اگر حجم مصرفی و سرعت اینترنت برای شما مهم است و اگر می خواهید امنیت وای فای مودم اینترنت خود را افزایش دهید، استفاده از مک آدرس برای افزایش امنیت وای فای و جلوگیری از هک مودم می تواند بهترین گزینه باشد. با کافه آموزش همراه باشید.

ابزارهای زیادی وجود دارند که به راحتی می توان با استفاده از آنها، به هک wifi مودم های بیسیم پرداخت. هرچقدر هم شما امنیت رمز ورود به وای فای را افزایش دهید، باز هم نرم افزارهایی وجود دارند که به راحتی رمز اتصال به مودم شما را کشف می کنند و افراد مختلف از حجم و سرعت اینترنت شما سوء استفاده می کنند! کافه آموزش به شما پیشنهاد میکند که برای محدودسازی افراد متصل شده به وای فای از روش مک آدرس (MAC Address) استفاده کنید.

مک آدرس (MAC Address) چیست؟

هر دستگاهی که دارای یک شبکه باشد، یک مک آدرس دارد. مک آدرس (MAC Address) یک کد چند رقمی است و برای هر دستگاهی که کارت شبکه داشته باشد و به شبکه و اینترنت وصل شود، ثبت می شود. در زمان تولید دستگاه موبایل و… این آدرس در کارت شبکه دستگاه قرار میگیرد و از این رو می توان مک آدرس را آدرس فیزیکی کارت شبکه دانست که برای هردستگاه یک آدرس منحصر به فرد است. مک آدرس هر دستگاه را نمی توان به راحتی تغییر داد و تنها در مواردی به صورت موقت یا مجازی مک آدرس جدیدی برای یک دستگاه تعریف می کنند.

بنابراین طبق توضیحاتی که در مورد مک آدرس داده شد، این آدرس می تواند کمک های خوبی برای افزایش امنیت وای فای به ما بکند. یعنی می توانیم با استفاده از این آدرس، تعداد دستگاه هایی که می توانند به مودم متصل شوند را تعیین کنیم و دقیقا مشخص کنیم که چه دستگاه هایی با چه مک آدرسی می توانند به مودم متصل شوند!

آموزش امن کردن wifi با کمک مک آدرس

۱- ابتدا لازم است که مک آدرس دستگاهی که به وای فای متصل است را پیدا کنید. برای پیدا کردن مک آدرس درگوشی های اندرویدی به قسمت Settings (تنظیمات) رفته و وارد بخش About device شوید. روی گزینه Status کلیک کنید تا وارد آن شوید. مطابق تصویر زیر Wi-Fi MAC address را مشاهده می کنید که متعلق به گوشی شما می باشد. توجه کنید که باید حتما گوشی شما حتما قبلا باید به وای فای متصل شده باشد در غیر ایصورت مک آدرسی برای شما نمایش داده نمی شود. مک آدرس نشان داده شده را یادداشت نمایید.(به حروف بزرگ انگلیسی دقت کنید)

افزایش امنیت وای فای
افزایش امنیت وای فای

۲- حالا نوبت تنظیمات مودم می باشد. با مرورگر گوشی یا ویندوز به تنظیمات مودم وارد شوید.(گوشی یا رایانه شما باید به مودم متصل باشد). برای اینکار باید داخل نوار جست و جوی مرورگر آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲ را بنویسید و به آن مراجعه کنید. پنجره ای ظاهر میشود که از شما نام کاربری و رمز ورود به تنظیمات مودم را می خواهد، کافی است هر دو را admin وارد کنید.

۳- پس از ورود به تنظیمات مودم، باید به بخش ADVANCED مراجعه کنید. سپس از منو کناری در قسمت WIRELESS ADVANCED گزینه ACCESS CONTROL را انتخاب کنید. تا وارد تنظیمات مک آدرس برای مودم شوید. گزینه مقابل Wireless Access Control Mode را بر روی Allow Listed قرار بدید و دکمه apply Changes را بزنید. (اگر ثانیه شمار آمد صبر کنید تا به صفر برسد) در بخش MAC Address آدرسی را که مربوط به دستگاه شما می باشد را وارد کنید و Add را بزنید تا مک آدرس مورد نظر ذخیره شود.

توجه کنید که با این کار، دستگاه هایی که مک آدرس آنها وارد شده اند تنها می توانند به وای فای متصل شوند. و حتی اگر کسی رمز وای فای شما را داشته باشد نمی تواند از اینترنت مودم شما استفاده کند، مگر اینکه شما با مراجعه به این قسمت، مک ادرس دستگاه مورد نظر را ابتدا وارد کنید.

افزایش امنیت وای فای
افزایش امنیت وای فای

 

مطالب پیشنهادی ما:

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا