بررسی امنیت لینک دریافت شده در تلگرام یا واتساپ – جلوگیری از هک و فیشینگ

آموزش چک کردن امنیت لینک وبسایت های مختلف

در این آموزش به بررسی امنیت لینک دریافت شده در تلگرام، واتساپ یا اینستاگرام می پردازیم. با کافه لرن همراه باشید.

هکرها و افراد سود جو دائما در تلاش هستند تا با استفاده از ترفندهای مختلف در پیامرسان ها و شبکه های اجتماعی از کاربران مبتدی سوء استفاده کنند. این افراد با ساخت صفحات جعلی اینترنتی سعی می‌کنند به حساب های بانکی و … دسترسی پیدا کنند.

لینک‌هایی که در شبکه های مختلف اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند ممکن است از طرف هکر ها باشند و ممکن است با بازکردن آنها امنیت شما در فضای مجازی به خطر بیافتد.

خوشبختانه ابزارهایی در اینترنت وجود دارند که می‌توان با استفاده از آنها امنیت لینک های مختلف را بررسی کرد و قبل از بازکردن یک لینک می توانید به بررسی امنیت لینک دریافت شده بپردازید.

اقدامات احتیاطی و امنیتی

به طور کلی هرگاه از افراد ناشناس در شبکه های اجتماعی پیامی که شامل لینکی ناشناس بود را باز نکنید. در صورتی که از مخاطبین شما و افرادی که می‌شناسید پیامی دریافت کردید قبل از باز کردن لینک داخل آن باید مطمئن شوید که لینک امن است.

توجه: دقت کنید که معمولا لینک های کوتاه شده مشکوک تلقی می شوند و معمولا سایت های معتبر لینک خود را کوتاه نمی کنند. سرویس هایی در سراسر وب وجود دارد که لینک های شما را کوتاه می کنند و شکل آن را تغییر می دهند.

بررسی امنیت لینک با استفاده از Google Transparency Report

گوگل به طور معمول روزانه میلیارد ها لینک (URL) را بررسی و جست و جو می کند. ابزار Google Transparency Report می تواند لینک هایی را که سایت های مشکوک و نا امن را باز می کند را گزارش دهد. برای استفاده از این ابزار مطابق زیر عمل کنید:

1- پیامی که حاوی لینک مشکوک است و برای شما از طریق واتساپ، تلگرام و… ارسال شده را باز کنید. (روی لینک ضربه نزنید تا باز نشود)

2- لینک مشکوک را کپی کنید.

3- به وبسایت Google Transparency Report بروید و لینک کپی شده را در بخش Search by URL جایگزاری (Paste) کنید. و روی علامت جست و جو کلیک کنید تا فرایند بررسی امنیت لینک طی شود.

بررسی امنیت لینک
بررسی امنیت لینک با ابزار گوگل

در صورتی که با پیام زیر مواجه شدید یعنی این لینک از جانب گوگل امن تشخیص داده شده است و می توانید این لینک را باز کنید. در صورتی که این پیام را مشاهده نکردید یعنی لینک مورد نظر امن نیست و به هیچ وجه نباید آن را باز کنید.

بررسی امنیت لینک
چک کردن امنیت لینک با استفاده از ابزار Google Transparency Report

نکته بسیار مهم در چک کردن امنیت لینک: ممکن است لینکی از جانب گوگل امن تشخیص داده شود ولی در واقع آن لینک امنیت زیادی نداشته باشد. بنابراین اگر حتی لینکی در گزارش های گوگل امن تشخیص داده شد، در هنگام باز کردن آن دقت کنید تا کامل مطمئن نشدید رمزهای ایمیل، حساب بانکی و… خود را در سایت های مختلف وارد نکنید.

مطالب پیشنهادی ما

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا