ترفند خاموش کردن خودکار کامپیوتر با زمانبندی دقیق

آموزش خاموش کردن خودکار کامپیوتر

برخی اوقات کار ویندوز ممکن است به طول بیانجامد و روند انجام کار طولانی شود. به عنوان مثال ممکن است شما اقدام به انتقال تعدادی فایل حجیم کنید و روند انتقال فایل چند ساعت به طول بیانجامد و نیاز داشته باشید بعد از انجام انتقال فایل سیستم به صورت خودکار خاموش شود. در این صورت نیاز به خاموش کردن خودکار کامپیوتر به صورت زمانبندی شده داریم. در این مطلب سعی میکنیم که خاموش شدن خودکار ویندوز را آموزش بدهیم، با کافه آموزش همراه باشید.

خاموش شدن خودکار کامپیوتر امکان پذیر است؟

ویندوز در نسخه های مختلف امکاناتی را ارائه داده است که برخی از این امکانات همواره در تمام نسخه های آن وجود داشته اند. یکی از امکانات پرکاربرد ویندوز خاموش کردن خودکار کامپیوتر به صورت زمانبندی دقیق می باشد. بنابراین ویندوز شما هر نسخه ای باشد از این روش می توانید برای خاموش شدن اتوماتیک کامپیوترتان استفاده کنید.

روش اول آموزش خاموش کردن خودکار کامپیوتر

۱- ابتدا وارد قسمت استارت ویندوز شوید و برنامه نوت پد (Notepad) را باز کنید. پس از آنکه نوت پد را باز کردید عبارت shutdown -S -T 60 را در این برنامه تایپ کنید. دقت کنید که عین عبارت را همراه با فاصله و حروف بزرگ وکوچک وارد کنید.

خاموش کردن خودکار کامپیوتر
خاموش کردن خودکار کامپیوتر

توضیح: در این عبارت عدد ۶۰ به معنای این است که کامپیوتر شما بعد از گذشت ۶۰ ثانیه خاموش خواهد شد. در صورتی که بخواهید یک ساعت بعد رایانه خاموش شود باید یک ثانیه را به واحد ثانیه یعنی ۳۶۰۰ وارد کنید. دقت کنید فرمت کلی عبارت نوشته شده نباید تغییر کند. این کد در ویندوزهای XP، ۷، ۸ و ۱۰ کاربرد دارد و می توانید از این کد استفاده کنید.

خاموش کردن خودکار کامپیوتر
خاموش کردن خودکار کامپیوتر

۲- در مرحله بعد نوبت به ذخیره فایل میرسد. در اینجا لازم است که در منو فایل گزینه Save را بزنید. حالا نوبت نام گذاری فایل است. در اینجا هر اسمی را می توانید برای فایل انتخاب کنید که ما در اینجا از کلمه shutdown استفاده کرده ایم. در اینجا دقت کنید که فرمت فایل را به صورت (bot.) قرار بدهید. یعنی فایل را به صورت یک فایل رباتی ذخیره میکنیم. نام فایل: shutdown.bot

خاموش کردن خودکار کامپیوتر
خاموش کردن خودکار کامپیوتر

توجه: مطابق تصویر بالا انکودینگ (Encoding) را بر روی ANSI قرار دهید و محل ذخیره فایل را تعیین کنید و سپس دکمه Save را بزنید.

۳- برای فعال کردن تایمر خاموش کردن خودکار کامپیوتر، فایل ذخیره شده را اجرا کنید. دقت کنید که برای از کار انداختن تایمر خاموش شدن خودکار ویندوز فقط می توانید ویندوز را ری استارت کنید. در غیر اینصورت تایمر فعال شده از کار نمی افتد. با راه اندازی مجدد ویندوز تمام تایمر های فعال شده از کار می افتند.

 

روش دوم آموزش خاموش کردن خودکار ویندوز

 

 

مطالب پیشنهادی ما:

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا