نگاهی به کاربردهای فناوری بلاک چین در آینده

انقلاب فناوری بلاک چین در اینده که یکی از امیدوارکننده ترین فناوری های دنیا است باعث ایجاد تحول طی ۵ تا ١٠ سال اینده در حوزه های زیر خواهد شد.

فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که پایگاه داده ارزهای دیجیتال است و راهی برای ذخیره و انتقال اطلاعات به صورت شفاف، ایمن، قابل پیگیری و مقاوم.
١.صنعت بانکداری و پرداخت
٢.امنیت سایبری
٣.مدیریت زنجیره تامین
۴.شبکه و اینترنت اشیا
۵.پژوهش و پیش بینی
۶. بیمه
٧. موسسات خیریه
٨. فضای ذخیره سازی انلاین
٩. سیستم رای گیری
١٠.دولت ها
١١.رفاه عمومی
١٢. بهداشت و مراقبت های سلامتی
١٣. کنترل انرژی
١۴. صنعت موسیقی انلاین
١۵.خرده فروشی و سیستم توزیع کالا و خدمات
١۶. صنعت املاک
١٧. بودجه بندی و سرمایه گذاری
و
صنعت شما

 

 

۱️⃣ پول دیجیتال (Digital Currency)

اولین کاربرد فراگیر فناوری بلاک چین در حوزه پول‌های دیجیتال یا رمزارزها نمود یافته است. بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال هم اکنون بسیاری از بازارهای پولی را درنوردیده و به عنوان پدیده قرن بیست و یکم مطرح شده است. رمزارزها توان ایجاد تغییر در حوزه‌های زیر را دارند:
▫️تجارت الکترونیک
▫️پرداخت‌های بین المللی
▫️جابجایی پول
▫️وام دهی‌های همتا به همتا
▫️تامین مالی خرد

۲️⃣ قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)

یکی از اساسی‌ترین کاربردهای بلاک چین که قابلیت ساختارشکنی بالایی دارد در حوزه قراردادهای هوشمند است. بلاک چین این امکان را می‌دهد که تنظیم قراردادها، انجام آنها و اجرائیات آن‌ها به صورت خودکار اتفاق بیفتد و این پلتفرم نرم‌افزاری مبتنی بر بلاک چین باشد که بر اجرای قرارداد نظارت می‌کند. قراردادهای هوشمند توان ایجاد تغییر در حوزه‌های زیر را دارند:
▫️امور حقوقی در فضای دیجیتال
▫️قرعه کشی‌ها و شرط بندی‌ها
▫️وثایق و مدیریت آن‌ها

۳️⃣ اوراق بهادار (Securities)

یکی دیگر از کاربردهای ساختارشکن بلاک چین در حوزه اوراق بهادار است. بلاک چین این امکان را می‌دهد که دارایی‌ها را بتوان در قالب سهم‌های دیجیتالی یا سکه ها، بر بستری ایمن و قابل ردگیری ارائه کرد. لذا اوراق بهاداری نظیر سهام شرکت‌ها و اوراق قرضه بر روی این بستر به راحتی قابل ارائه و خرید و فروش هستند و به عنوان مثال عرضه اولیه سکه (ICO) می‌تواند جایگزین عرضه اولیه عام شود. اوراق بهادار مبتنی بر بلاک چین توان ایجاد تغییر در حوزه‌های زیر را دارد:
▫️بازار سهام
▫️بازار بدهی
▫️بازارهای خصوصی
▫️بازار مشتقات مالی
▫️تامین مالی جمعی

۴️⃣ ثبت و نگهداری سوابق (Record Keeping)

یکی از پایه ای‌ترین کاربردهای بلاک چین که پیش بینی می‌شود رشد بسیار سریعی داشته باشد نگهداری سوابق است. بلاک چین این امکان را می‌دهد که سوابق را بتوان به صورتی دائمی، ایمن و غیرقابل تغییر بر روی شبکه ای همتا به همتا ذخیره کرد. نگهداری سوابق مبتنی بر بلاک چین توان ایجاد تغییر در حوزه‌های زیر را دارد:
▫️سوابق سلامت و پزشکی
▫️سوابق مستغلات
▫️مالکیت
▫️انتخابات و رای گیری
▫️مالکیت فکری

امیدواریم کشور ما نیز در به کارگیری این فناوری در رفع معضلات جاری پیشرو باشد که گام اول ان اشنایی با فناوری بلاکچین است. باید این اگاهی را به مردم بدهیم که در این انقلاب جهانی مانند انقلاب های جهانی گذشته عقب نمانیم و سهمی داشته باشیم …

بخشی از مطلب از نوشته های مهدی اسماعیلی رخ است

برای مطالعه بیشتر پیرامون فناوری بلاکچین :

استخراج یا ماینینگ ( mining ) در بیت کوین و فناوری بلاکچین به چه معناست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا