لیست پروژه های اسکم (Scam) و کلاهبرداری ارز دیجیتال – آموزش امنیت ارزهای دیجیتال

معرفی پروژه هایی که احتمالا اسکم هستند و احتمال دارد به کلاهبرداری ارز دیجیتال دست بزنند!

بازار ارزهای دیجیتال مزیت ها و جذابیت های فوق العاده ای دارد. استفاده از نکات امنیتی در استفاده از ارزهای دیجیتال می تواند به حفظ سرمایه شما کمک کند. طبیعتا هر چه رو به جلو می رویم میزان کلاهبرداری ها در حوزه ارزهای دیجیتال وسیعتر می شود و سودجویان از ناآگاهی افراد سوء استفاده می کنند. در اینجا قصد داریم به چند نکته بسیار مهم در حوزه کلاهبرداری ارز دیجیتال بپردازیم و سعی داریم لیست پروژه هایی که از نظر ما احتمال اسکم (Scam) بودن را دارند را به شما معرفی کنیم. با کافه لرن همراه باشید.

لیست پروژه‌هایی که بعد از بررسی دقیق فنی از نظر ما احتمال Scam بودنشان بسیار بالا است و متاسفانه کاربران ایرانی زیادی رو مورد هدف قرار داده اند: (بنابراین دقت و احتیاط کافی داشته باشید)

توجه: این لیست بروزرسانی می‌شود – آخرین بروزرسانی: 30 خرداد 1400

⛔️ AiTrades $ATC
⛔️ Unique Finance $UNQT
⛔️ Bridge Oracle $BRG
⛔️ Bixb Coin $BXB
⛔️ Aryacoin $AYA
⛔️ King Money $KIM
⛔️ Mega Token $HPW
⛔️ NetCoinCapital $NCC
⛔️ Deracoin $DRC
⛔️ Liyam Token $LYTH
⛔️ Orbit Network $RKN
⛔️ Pi Network $PI
⛔️ Crypto Global Heritage $CGH
⛔️ CryptoMindEx (فعال در تبریز)
⛔️ Health Care Community $HCC
⛔️ Excoino (صرافی)
⛔️ ARIX (فعال در مشهد)
⛔️ MTT
⛔️ TWF
⛔️ BEM
⛔️ REEC
⛔️ WDoge
⛔️ Initiative Q
⛔️ DoubleWay
⛔️ Darik $DRC

چرا در رابطه با Scam بودن این پروژه ها صحبت از احتمال می‌کنید نه قطعیت؟

چون در بسیاری از موارد نمی‌توانیم قضاوت پیش از وقوع جرم انجام بدهیم. اما بنا به تجربه و اصول فاندامنتال می‌شود تشخیص داد که احتمال Scam بودن و کلاهبرداری ارز دیجیتال کدام پروژه‌ها بالاست. ما به کاربران خود توصیه می‌کنیم در بازار پر ریسک کریپتو سری که درد نمی‌کند را دستمال نبندند! از کاربران سوال میکنیم که در بین این همه پروژه ارزشمند که در این مارکت وجود دارد چرا به پروژه‌های شبهه دار روی میاورید؟ البته می توان گفت دلیل این کار مشخص است! ناآگاهی سرمایه‌گذاران از پروژه های کریپتوکارنسی! وقتی افرادی هستند که با ناآگاهی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و فضا را برای سوء استفاده افراد سودجو فراهم می‌کنند.

متاسفانه افرادی هستند که روی پروژه‌هایی که حتی وایت پیپر (Whitepaper) و گیت هاب (Github) و حتی یک وب‌سایت درست و حسابی ندارند سرمایه‌گذاری می‌کنند! بعضی از این پروژه‌ها حتی حداقل‌های لازم برای فریب دادن مردم هم ندارند اما باز عده‌ای فریب می‌خورند. بعضی پروژه‌ها هم روی حداقل‌های لازم و ظواهر کار حسابی کار کردند و با تبلیغات و عوام‌فریبی قصد دارند ضعف فنی خودشان را به شیوه های مختلف پوشش بدهند که این‌ موضوع برای افرادی که تجربه بیشتری دارند و یا دید فنی دارند قابل تشخیص می باشد.

آیا با داشتن یک وایت پیپر و گیت هاب می شود نتیجه گرفت که یک پروژه ارز دیجیتال معتبر است؟

توجه کنید که صرفا Whitepaper و Github و وب‌سایت خوب داشتن هم دلیل کاردرست بودن یک پروژه نیست. مواردی وجود دارد که هر‌چند روز یک بار یک سمی‌کالن (;) به کدهای پروژه در گیت‌هاب اضافه یا کم می‌کند تا این را القا کند که برنامه نویسان پروژه دائما در حال بروزرسانی کدهای پروژه هستند! وایت‌پیپر اکثر این پروژه‌ها (اگر داشته باشند) مملو از تناقض و ادعای فنی غیرقابل اجراست. ساختارهای هرمی هم که واضح است باید تحت هر شرایطی از آن ها دوری کنید!

یک مثال کلاهبرداری ارز دیجیتال همراه با توضیح

توکن (Darik $DRC) با ادعای اینکه پشتوانه‌اش سهام شرکت بورسی با نماد «وبرق» هست احتمالا Scam است. همچنین ادعای این توکن مبنی بر اینکه در صرافی بایننس لیست شده کذب است. این‌ توکن در صرافی غیرمتمرکز بایننس یعنی Binance Dex با برچسب Mini Token لیست شده که توکن‌هایی با این برچسب خود بایننس هم اعلام کرده است ریسک چنین پروژه هایی برعهده شما است!

دقت داشته باشید که هرکسی می‌تواند با چند دلار روی شبکه بایننس، ترون، اتریوم، توموچین و دیگر شبکه‌ها یک توکن بسازد و آن را به راحتی در صرافی‌های غیرمتمرکز لیست کند. بنابراین احتیاط کنید حضور در صرافی‌های غیرمتمرکز و حتی متمرکز، حتی حضور در صرافی اصلی بایننس دلیل بر اعتبار یک توکن نیست.

منبع

مطالب پیشنهادی ما
ثبت نام در صرافی کوینکس – آموزش ساخت اکانت در صرافی ارزدیجیتال Coinex
آشنایی با انواع استیبل کوین Stablecoin یا رمز ارز با ثبات
سرمایه گذاری در کدام ارز دیجیتال بهتر است؟
جدیدترین ایردراپ معتبر همراه با آموزش ثبت نام و شرکت در Airdrop

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا