نگاهی به آینده بیت کوین و بررسی چالش های آن

آینده بیت کوین شانس کمی برای زنده ماندن دارد؟  سرنوشت بیت کوین طی بیست سال آینده چه خواهد شد؟

 

آینده بیت کوین : خیلی از افرادی که به بیت‌کوین ایمان دارند، ممکن است از این پیش‌گویی خوششان نیاید، اما صادقانه بگویم، حتی ۵۰-۵۰ هم زیاد است.

اجازه بدهید توضیح دهم.

اول از همه، من تا روزی که زنده باشم، از بیت‌کوین حمایت می‌کنم، اما بیایید برای چند دقیقه هم که شده بی طرفانه به این موضوع نگاه کنیم تا ببنیم چه چیزی ممکن است بیت‌کوین را از پا دربیاورد. احتمالا چیزی که شما فکر می‌کنید نیست.

بیت‌کوین این شانس را داشته که اولین باشد. به طور مطلق اولینی است که در نوع خودش وجود دارد و هنوز به سهم بازار جهانی تسلط دارد اما هنوز هم نقص‌های زیادی دارد که می‌تواند باعث مرگش شود.

در اصل،‌ بیت‌کوین در سیر تکاملی بلاک‌چین،‌ مانند فورد مدل تی است.

این روزها چندتا فورد مدل تی در خیابان‌ها می‌بینید؟‌

آیا می‌توانید چیزی به مدل تی اضافه کند که به سرعت لامبورگینی برسد؟‌ آیا می‌توانید یک قطعه الکترونیکی پیشرفته به آن اضافه کنید که به یک تسلای با رانندگی خودکار تبدیل شود؟‌ نخیر.

برای شروع، بیت‌کوین مدیریت داخلی ندارد. این یک نقص بزرگ است. فقط چند راه برای تغییر این موضوع وجود دارد. اولین راه این است که یک پروپوزال بنویسیم که تقریبا همه با آن موافق باشند و همانطور که درمورد SegWit دیدیم، این کار فوق‌العاده مشکل است، ۴ سال طول کشید تا تغییر مورد پذیرش قرار بگیرد.

دومین راه این است که یک پروژه جدید شروع شود و آن را هارد فورک کرد. در آخر این تنها راهی است که جواب خواهد داد. یک تیم ممکن است آن را هارد فورک کند و یک مدیریت داخلی اضافه کند، اما هنوز تیری در تاریکی است.

کوینی که به خوبی طراحی شده باشد، متداول باشد و مدیریت داخلی داشته باشد برتری بسیار زیادی نسبت به بیت‌کوین خواهد داشت و می‌تواند همانطور که به آرامی و متداول آپگرید می‌شود، به آسانی جایگزین آن شود.

آپگرید و پاسخ به حمله‌های نیروهای مخربی که روی آنها سرمایه‌گذاری خوبی شده، به حرکت سریع و نفوذ به شبکه طی چند ساعت یا چند روز دارد، نه چند سال.

مقیاس پذیری چطور؟‌ درمورد مشکل مقیاس پذیری صحبت کردیم. تغییر دادن اندازه بلاک‌ها مشکلی را حل نمی‌کند. به چیز جدی‌تری نیاز هست.

اگر چین از دیوارآتش بزرگش دربرابر آن استفاده کند چه؟ آیا ممکن است که رله‌های خصوصی را تکمیل‌ کرد و در این مرحله یک کد ضد تداخل به آن اضافه کرد؟

سرنوشت آینده بیت کوین طی بیست سال آینده چه خواهد شد؟

اگر دولت‌ها خیلی ساده تصمیم گرفتند که یک میلیارد دلار هزینه کنند که یک دیتاسنتر بسازند و مخفیانه مدارهای مجتمع (ASIC) بسازند که سیستم را هدایت کند چه؟ آیا هیچ شخصی می‌تواند با آنها رقابت کند؟

اگر نیرو‌های مخرب تصمیم گرفتند که همه‌ی برنامه‌نویس‌های اصلی را به تیم‌ خود اضافه کنند چه؟ با وجود کمبود استعدادها در دنیای کریپتو، جایگزین کردن آنها چقدر امکان پذیر خواهد بود؟‌

اینها فقط چند نمونه از مشکلات غیرقابل حل کریپتوی مورد علاقه‌ی من بودند. اینها را نمی‌گویم چون دوست دارم بیت‌کوین از بین برود، بلکه می‌خواهم مردم را به فکر وادارم. وقتی که مشکل را ببینید، می‌توانید راهی هم برای حل آن پیدا کنید. اما اگر بخواهیم با مشکلات غیرواقعی مانند محدودیت اندازه بلاک دست‌وپنجه نرم کنیم، به هیچ جا نخواهیم رسید.

بیت‌کوین زیبا، یک ایده‌ی نبوغ آمیز و تا اینجای کار دنیا را تغییر داده است. به این دلیل که کلاه‌برداری یا متقلبانه است شکست نمی‌خورد، به خاطر قوانین غیرقابل تغییر خودش، درمورد جنگیدن و نداشتن مدیریت شکست خواهد خود.

بدون شک، نیازی نیست که حتما شکست بخورد. می‌توانیم شروع کنیم به فکر کردن به اینکه چگونه همین‌جا و در همین لحظه نجاتش دهیم.

همانطور که قبلا اشاره کردم، نوعی از مجازی سازی یا بسته‌بندی که به بیت‌کوین اجازه دهد تا با استفاده از مهاجرت به یک سری پروتکل و ابزارهای دفاعی جدید انتراعی خودش را با شرایط تطبیق دهد، می‌تواند کمک کند که بیت‌کوین نه تنها نجات پیدا کند بلکه رشد هم بیابد.

من به بیت‌کوین وفادار می‌مانم. شرط می‌بندم اگر مشغول خواندن این مقاله هستید، شما هم وفادار خواهید ماند.

بهترین راه برای اینکه مطمئن باشیم نجات پیدا می‌کند این است که تمام راه‌هایی واقعی که امکان دارد آینده بیت کوین از طریق آنها شکست بخورد را درک کنیم و همین امروز شروع کنیم به پیدا کردن راه‌حل‌های واقعی برای آن مشکلات، تا وقتی مشکلات پدیدار شدند، برای آنها راه‌حل داشته باشیم.

یاشار راشدی آینده بیت کوین

 

 

برای مطالعه بیشتر پیرامون بیت کوین فناوری بلاکچین :

استخراج یا ماینینگ ( mining ) در بیت کوین و فناوری بلاکچین به چه معناست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا