چند روش آموزشی برای کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت و بدون استفاده از نرم افزار

احتمالا برای شما پیش آمده که بخواهید حجم یک عکس را کم کنید ولی بعد از کلی جست و جو و دانلود کردن نرم افزارهای مختلف برای کاهش حجم عکس ، به دلایل مختلف موفق به این کار نشده باشید و یا تصویر مورد نظر پس از عملیات کم کردن حجم، دچار افت کیفیت شده باشد. بجای اینکه به نصب نرم افزارهای اندرویدی و ویندوزی بپردازید به شما پیشنهاد میکنیم که از روش های ما برای کم کردن حجم تصاویر استفاده کنید.

اصولا کم کردن حجم تصویر روند پیچیده ای دارد؛ زمانی که شما قصد دارید حجم یک عکس را کاهش دهید، علاوه بر فشرده شدن آن باید تصویر شما دچار کم ترین افت کیفیت شود. در واقع برای ما جا افتاده است که هر چه حجم عکس بیشتر باشد، کیفیت آن نیز بهتر است. از این رو سایت ها و سرویس هایی بوجود آمده اند که با الگوریتمی خاص به کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت آن می پردازند و براحتی می توان یک عکس را فشرده کرد بدون اینکه در کیفیت آن تاثیر محسوسی دیده شود.

توضیحی کوتاه در مورد پیکسل و حجم تصاویر

تصاویر تشکیل شده از نقاط رنگی به نام پیکسل هستند، در واقع یک عکس تشکیل شده از چندین پیکسل می باشد. برای ذخیره هر پیکسل ۳ بایت نیاز است؛ برای مثال یک عکس بزرگ که میلیون ها پیکسل داشته باشد، حجم زیادی را اشغال خواهد کرد. یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی یعنی ۱۰ میلیون پیکسل دارد و به این ترتیب حجم تصاویر آن به ۳ مگابایت میرسد و حجم زیادی را در بر میگیرد. برای ارسال این عکس به دیگران زمان زیادی لازم است، پس بهتر است ابتدا حجم ان را با استفاده از یک سایت کم کننده حجم پایین بیاوریم و سپس آن را ارسال کنیم.

معرفی چند وبسایت برای کاهش حجم عکس

سایت Squoosh

۱- ابتدا وارد سایت Squoosh شوید. این سایت توسط گوگل ارائه شده و در آن می توانید عکس های خود با فرمت PNG، JPEG، BMP، WebP را کاهش دهید. گزینه Select an image را بزنید تا از داخل سیستم (گوشی) خود عکس مورد نظر را انتخاب کنید.

کاهش حجم عکس
کاهش حجم عکس

۲- بعد از اینکه عکس مورد نظر بارگزاری شد، قسمتی مشابه تصویر زیر نشان داده می شود. در این قسمت می توانید میزان فشردگی عکس مورد نظر را تعیین کنید. توجه کنید که اگر این تنظیمات را دست نزنید، تنظیمات حالت پیشفرض آن اعمال میشود.

کاهش حجم عکس
کاهش حجم عکس

۳- اگر تمایل دارید که تنظیمات کاهش حجم را تغییر دهید و عکس را فشرده تر کنید می توانید از پنجره سمت راست (مطابق تصویر) استفاده کنید.

Resize: با زدن تیک این قسمت می توانید اندازه (طول و عرض) تصویر را تغییر دهید.

Compress: در این قسمت می توانید کیفیت و فرمت خروجی تصویر را تعیین نمایید. نوار Quality را اگر به راست جابجا کنید، کیفیت بالا می رود و اگر به چپ جابجا کنید، کیفیت تصویر کم می شود.

در پایین کادر هم حجم خروجی تصویر نشان داده شده است. بازدن بر روی دکمه آبی رنگ در پایین سمت راست، می توانید عکس نهایی را دریافت کنید.

کاهش حجم عکس
کاهش حجم عکس

مطالب پیشنهادی ما:

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا