۵ کاربرد فناوری بلاکچین که آینده بشر را شکل می دهد

احتمالا راجب بیتکوین و کریپتوکارنسی ها تاکنون چیز هایی را شنیده باشید و به طبع ان اگر بیشتر تحقیق کرده باشید حتما اسم فناوری بلاکچین را شینده اید

تکنولوژی ای که کریپتوکارنسی ها و بیتکوین با ان کار میکنند و تراکنش ها طبق ان انجام و ذخیره میشوند تکنولوژی بلاکچین می باشد

اما سوال اینجاست ایا فناوری بلاکچین کاربرد های دیگری دارد؟

کاربرد فناوری بلاکچین در اینده چه خواهد بود ؟

 

در زیر ۵ ایده برای به کارگیری فناوری بلاک چین در اینده اورده شده شده است که هم اکنون محققین در حال کارکردن بر روی ان هستند :

 

فضای ابری توزیع یافته :

سرویس های فضای ابری امروزه به صورت متمرکز هستند پس کاربران انها باید به ارائه دهنده ان خدمات اعتماد کنند و تمام اطلاعات ان کاربران تحت اختیار کامل سرویس  دهنده ها می باشد که این نگرانی هایی را جهت امنیت اطلاعات شخصی ایجاد میکند .

به عبارت دیگر به کمک فناوری بلاک چین می توان یک فضای ابری نا متمرکز داشت که به کمک امنیت بالای این شبکه نگرانی های امنیتی درباره اطلاعات شخصی کاربران رفع میگردد. به عنوان مثال storj یک فضای ابری نامتمرکز بر پایه فناوری بلاک چین می باشد که در ان حتی کاربران می توانند فضای خالی اضافه خود را اجاره دهند و حتی کسب درامد نمایند. استفاده از رمز نگاری و ذخیره چند نسخه از اطلاعات در مکان های مختلف رمز امنیت بالای ان می باشد.

 

کاربرد فناوری بلاکچین در شناسایی هویت دیجیتالی :

فرض کنید هیچ گاه نگران امنیت دیجیتالی خود نباشید … در حالی که این یکی از بزرگترین مسائل امروزه است.

که این هم اکنون یک صنعت با گردش مالی حدود ۱۸ میلیارد دلار به صورت سالانه است

تکنولوژی بلاک چین ردیابی و مدیریت هویت دیجیتال را ایمن و کارامد میکند به گونه ای که مو لا درز ان نرود .

مثلا در بانکداری و امنیت ملی و اطلاعات شهروندی یا خرید های اینترنتی و …. احراز هویت و ثبت نام در اقتصاد و فرهنگ جهانی تنیده شده است و از بلاکچین می توان استفاده کرد.

فناوری بلاک چین برای بسیاری از مسائل احراز هویت راه‌حل ارائه می‌دهد و در صورتی که می تواند ثبت نام یکتا و غیر قابل انکار و و ایمن باشد روشهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد بر پایه پسورد می باشد و این اطلاعات نیز در یک سیستم غیر ایمیل ذخیره می شود سیستم های بر پایه بلاک چین بر پایه احراز هویت غیر قابل انکار با استفاده از سیگناتور های دیجیتال که بر پایه کلید عمومی و نگاری شده‌اند و هرگونه تغییر در آنها نیازمند استفاده از کلید خصوصی میباشد.

موارد استفاده از کاربرد فناوری بلاکچین در احراز هویت :

• هویت های دیجیتالی

• پاسپورت ها

• پرونده پزشکی

• گواهی های تولد

• سند های عقد / ازدواج

• ایدی ها

• و …

کاربرد فناوری بلاکچین قرارداد های هوشمند :

رای گیری دیجیتالی :

ثبت اسناد به صورت غیر متمرکز :

 

مطالب مرتبط :

استخراج یا ماینینگ ( mining ) در بیت کوین و فناوری بلاکچین به چه معناست؟

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا